Covid-19 is still a threat. Please do not attend any gathering until your country's social distancing restrictions have been lifted.

Roztoč fest - Prague Multi-Circus Festival

(Roztoč fest 2021 to its friends)

All juggling events in 2021
Juggling events in Czech Republic (Česká republika)‎, 2021

When:

Thursday, 2021-08-19 to Sunday, 2021-08-22

Where:

Cukrkandl, Praha 12

Websites:

https://roztocfest.com/
https://www.facebook.com/roztocfest
https://www.facebook.com/events/816059425951329

Blurb

ČESKÝ:

Roztoč fest se po loňském úspěšném ročníku opět vrací do prostoru bývalého Cukrovaru, aby vám nabídl 4 dny umění, zábavy, pohybu a tance.

>>>> ❓CO JE ROZTOČ FEST❓ <<<<<<
Roztoč fest je mezinárodní festival který spojuje širokou škálu alternativních pohybových umění s uměleckými instalacemi, živou hudbou, divadlem a cirkusem.
Akce je jednak příležitostí pro širokou veřejnost vidět výjimečná vystoupení slavných domácích i zahraničních umělců a naučit se či si vyzkoušet něco z mnohých cirkusových či pohybových disciplín, tak šance pro nadšence do Flow Arts, žonglování a cirkusu se potkat, a vyměnit své poznatky.

==================================================================

ENGLISH:

After last years great success and the several months of uncertainty, Roztoč is back again to give you 4 days of circus shows, fire dancing, concerts, workshops, music jams and art decoration in Cukrkandl Modřany: old sugar factory with unique outdoor and indoor space in Prague by the river Vltava.

>>>> WHAT IS ROZTOC? (... read it like "roztotch" ? ) <<<<<
International festival of new circus - juggling, flow arts, acrobatics, contemporary dance, fire dance, LED shows. 3 performance stages of circus & live music followed by parties each night featuring live bands & DJ’s.
Roztoč fest is an all weekend event where world renowned artists and the audience comes together in celebration to inspire & expose the arts involved. Teachers are happy to create new artists from the interested audience. This is not an event where you sit and watch. We'll get you movin!
All events and workshops are suitable for participants of any ages.

Who went

Roztoč fest 2021 elsewhere on the Edge

View trivia (0)